حذف باج‌گیر و ویروس باج‌افزار

بازیابی دیتابیس (بانک‌های اطلاعاتی) از باج‌افزارها (باجگیر)

دیگر نگران از دست رفتن دیتاهای خود نباشید!

بازیابی باج‌افزار یا بازیابی اطلاعات رمزنگاری شده توسط Ransomware‌ها

توضیحات در خصوص حذف ویروس باجگیر (باج افزار) و بازیابی دیتابیس

اگر با Ransomware یا باج افزارها یا ویروس‌های باجگیر روبه رو شده‌اید و نمی‌توانید به دیتابیس‌ها و بانک‌های اطلاعاتی خود دسترسی پیدا کنید ما نگرانی‌های شما را درک می‌کنیم و کارشناسان مدیر پایگاه داده به شما کمک خواهند کرد تا اطلاعات خود را در اسرع وقت بدست آورید.

حملات و کد کردن فایل‌ها و اطلاعات یا همان Encryption توسط باج‌افزارها یک مشکل رو به رشد برای کاربران کامپیوتر و مدیران دیتاسنتر و ادمین سرورها ست.

هر مورد آلودگی به Ransomware به آسانی می‌تواند میلیونها تومان خسارت داشته باشد. تهدید‌ها از سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرده، به همین دلیل است که ما اکنون خدمات تخصصی بازیابی باج افزار و رمزگشایی Ransomware را ارائه می‌دهیم. در چنین مواقعی شما سریعا به دیتابیس‌ها و بانک‌های اطلاعاتی خود نیاز دارید، اما به‌هیچ عنوان پرداخت باج به خالق باج‌افزار یک گزینه امن و موثر نیست.

Ransomware یا باج افزار یا ویروس باجگیر

چندین سال است که هکرها و ویروس‌نویسان با ویروس‌ها، تروجان‌ها و دیگر نرم‌افزارهای مخرب با آلوده کردن کامپیوترها وقفل کردن آن‌ها یا رمزگذاری روی فایل‌های آن‌ها خواستار دریافت باج از قربانیان شده‌اند تا اجازه دسترسی مجدد کاربران را به فایل‌های‌شان بدهند.

ویروس‌های باجگیر مانند پتیا، کریپتو لاکر و غیره و تمامی باج‌افزارها از دستکاری در سخت‌افزار و یا نرم‌افزار و فایل‌ها به‌منظور درخواست باج برای تولیدکنندگان‌شان استفاده می‌کنند و از طرق مختلف مثل دریافت از طریق بیت‌کوین یا سایر روش‌های دریافت ارز دیجیتال و پول به باج خواسته شده، می‌رسند.

چگونه Ransomware به کامپیوتر شما راه یافته؟

Ransomware در هنگام باز کردن یک فایل آلوده در سیستم شما نصب شده است. با اجرای یک فایل با پسوند اجرایی Extension Exe در رایانه‌های ویندوزی، یا فایل هایی با نوعی از روش اجرایی به عنوان مثال یک فایل Word doc یا docx که یک ماکرو را اجرا میکند و باعث میشود که یک ویروس باجگیر crypto virus روند رمزنگاری فایلهای شما را آغاز کند. این فایلهای آلوده کننده ممکن است ضمیمه یک ایمیل یا صفحات یک سایت باشند که این موضوع اهمیت بازنکردن ایمیلهای ناشناس و مشکوک یا ضمایم آنها و لینکهای داخل آنها را مشخص میکند.

چه کنیم اگر قربانی Ransomware یا باج افزارها شدیم ؟

  • آرام باشید چون تصمیم گیری های عجولانه می تواند باعث از دست دادن دایمی اطلاعات شود
  • اگر بکاپ دارید آخرین و جدیدترین مجموعه نسخه های بکاپ خود یا پشتیبانی های گرفته شده را بررسی کنید.
  • سعی کنید به پرداخت باج خواسته شده فکر نکنید، زیرا ممکن است حتی پس از پرداخت هم مهاجمان اطلاعات شما را بازگردانی نکنند.
  • با مشاورین متخصص ما تماس بگیرید تا شرایط بازیابی باج افزار را بررسی کنند

بازیابی دیتابیس (بانک های اطلاعاتی) گرفتار شده توسط باج افزار ها و باجگیر در DbaOptimizer

حذف ویروس باجگیر و باج افزار | بازیابی دیتابیس

باج افزارها و بازیابی دیتابیس یکی از داغ‌ترین موضوعات روز در زمینه فناوری اطلاعات، داده‌ها و امنیت اینترنت است. در حال حاضر، چه کاربران خانگی و چه شرکت‌ها و سازمان‌ها همگی اهداف باج‌افزارها و باجگیرها هستند. اما سوال مهم این است، که آیا هنگامی که یک کامپیوتر آلوده شده، شانسی برای بازیابی اطلاعات با ارزش بدون پرداخت باج وجود دارد؟

 جواب میتواند بله باشد اما کاربران خود نمی‌توانند این کار را انجام دهند یا کارکنان فناوری اطلاعات شرکت‌ها به تنهایی قادربه انجام آن نیستند و یک خطربزرگ وجود دارد که اگر داده‌های رمزنگاری شده به هر دلیل پاک شوند یا خراب شوند، حتی دیگر بهترین متخصص بازیابی داده‌ها هم نمی‌تواند کمکی بکند. این ریسک بزرگی برای یک شرکت و حتی شخصی است که هیچ نسخه پشتیبانی از اطلاعات ندارد. ولی متخصصین ما در مدیر پایگاه داده قادرند برخی از رمزنگاری‌های این باج‌افزارها را بازیابی کنند.

اگر باج‌افزار داده‌ها را رمز نگاری و ذخیره کرده باشد، شانس بازیابی داده‌ها از باج افزار وجود دارد و ما داده هایی را که به‌وسیله‌ی Ransomware یا باج‌افزارها یا ویروس‌های باجگیر در هر نوع ذخیره‌ساز اطلاعات از دست داده‌اید را بازیابی می‌کنیم، مانند: هارد دیسک، لپ‌تاپ، دسکتاپ، هارد اکسترنال، سرور، SAN، NAS و ماشین‌های مجازی و …

آیا کارشناسان dbaoptimizer می‌توانند از تمام باج افزارها رمزگشایی کنند؟

پاسخ صادقانه این است: که جواب به نوع باج‌افزار و وضعیت و مورد بستگی دارد و شاید بهتر باشد که فقط بگوییم: بستگی دارد! در بسیاری از موارد راه‌حل‌های ارائه شده و بازیابی باج‌افزار موفق بوده است، ولی در هر لحظه دائما نسخه‌های جدید از باج‌افزارها با تفاوت‌های مختلف در رمزنگاری در سطح اینترنت منتشر می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان برای همه باج‌افزارها و رفع و رمزگشایی آنها یک نسخه واحد پیچید.

مهندسین نرم‌افزار ما با اقدامات تحقیق و توسعه، چندین ابزار جدید را برای رمز گشایی و بازیابی باج‌افزار و دسترسی به درایوهای آلوده و همچنین فایل‌های رمز شده ایجاد کرده‌اند. اما در تمام شرکتهای بازیابی اطلاعات دنیا بازیابی برخی انواع باج‌افزارها هنوز یک کار دشوار است و نتیجه بازیابی باج‌افزار بستگی به شدت رمزنگاری و وضعیت دیتا دارد. بنابراین بهترین کار این است که هنگامی که قربانی یک باج‌افزار شدید به ویژه در یک محیط سازمانی یا شرکتی – هیچ کاری انجام ندهید و بلافاصله با یک شرکت ارایه دهنده خدمات بازیابی اطلاعات مثل مدیر پایگاه داده مشورت کنید.

مراحل بازیابی باج‌افزارها

Ransomware یا Crypto Virus که یک برنامه یا ویروس مخرب است با رمزگذاری رسانه‌های ذخیره‌سازی قربانی دسترسی به داده‌ها را متوقف می‌کند. سپس کاربر را با یک پیام و درخواست پول که معمولا از طریق یک ارز دیجیتالی مانند Bitcoin است مطلع می‌کند که اگر قربانی پرداخت نکند، داده‌ها به طور دائمی رمزگذاری شده و بلا استفاده خواهند ماند. در چنین شرایطی که قصد پرداخت باج درخواستی را ندارید مدیر پایگاه داده می‌تواند به شما در بازگرداندن اطلاعات آسیب دیده کمک کند. مراحل این خدمات بازیابی باج‌افزار به شکل زیر است:

۱) تعیین قابلیت بازیابی باج افزار

برخی از برنامه‌های باج‌گیر از روش‌های رمزنگاری قدیمی استفاده می‌کنند، و برخی از تکنیک‌های رمزگذاری، اکنون شکسته شده‌اند و برخی از کلید‌ها و سورس کدها هم بازیابی شده‌اند و برخی نیز پس از دستگیر شدن باجگیران امکان رمزگشایی دارند. با این حال، در بسیاری از موارد، رمزگذاری و بازیابی باج افزار حتی در یک باج افزار خاص هم متفاوت است.

مهندسان ما وضعیت منحصر به فرد دیتاها را بررسی و ارزیابی خواهند کرد تا بهترین شیوه را برای بازگرداندن فایل‌های مهم شما تعیین کنند. و هدف ما بازگرداندن فایل‌های شما در هر شرایطی است. ولی چون که هر مورد متفاوت است، بدون انجام ارزیابی ما نمی‌توانیم پیش بینی یا تضمین کنیم که رمزگشایی و بازیابی باج افزار برای فایلهای شما امکان دارد یا خیر.

۲) رمزگشایی فایل‌ها (Decryption Data)

در مرحله‌ی ارزیابی ما می‌توانیم تعیین کنیم که آیا یک کلید رمزگشایی برای آلودگی باج افزاری سیستمهای شما وجود دارد یا اینکه می‌توان آن را ایجاد کرد.

اگر رمزگشایی امکان پذیر باشد، در این مرحله ما می‌توانیم فرایند بازیابی باج‌افزار را با خیال راحت انجام دهیم، و سیستم‌های شما را به یک حالت آماده بکار بازگردانیم. گاهی از موارد هم ممکن است یک نوع از فایلها یا فایلهای با اهمیت‌تر الویت یا امکان بازیابی بهتری داشته باشند.

توصیه های مهم در بازیابی باج‌افزار ها

۱) فایل‌های رمزنگاری شده را دستکاری نکنید.

۲) فایل‌ها و داده‌های رمزنگاری شده را به هیچ وجه حذف یا پاک نکنید.

۳) درماشین‌های مجازی از نقاط بازگشت یا اسنپ‌شات‌ها استفاده نکنید.

۴) از اجرای ناخواسته SCANDISK هنگام بالا آمدن ویندوز جلوگیری کنید.

۵) از اجرای فرمان CHKDSK بر روی درایوهای رمزنگاری شده اجتناب کنید.

۶) از فرمت کردن یا حذف ‍و پارتیشن‌بندی مجدد درایوهای رمزنگاری شده پرهیز کنید.

۷) هر تلاشی در بازیابی آن‌ها که منجر به خراب شدن فایل سیستم بشود باعث می‌شود که برای همیشه قابل بازیابی نباشند.

تماس با ما

نیاز به راهنمایی کارشناسان ما دارید؟

برای برقراری ارتباط با کارشناسان مدیر پایگاه داده لطفا فرم ارتباطی زیر را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. توجه داشته باشید بازیابی اطلاعاتی مانند عکس و تصویر در حیطه‌ی خدماتی ما قرار ندارد.

    تصویر عالی