ریکاوری و بازیابی پایگاه داده

دیتابیس چیست؟

به زبان ساده دیتابیس Database یا همان پایگاه داده به مجموعه از اطلاعات که تحت یک زبان و سیستم مدیریت پایگاه داده رکورد و نوشته می شوند گفته می شود که در سال ۱۹۶۰ برای کاهش مشکلات در تولید و نگهداری اطلاعات ایجاد شد. البته از واژه پایگاه داده در جاهای مختلف نام برده می شود و کاربردهای متفاوتی برایش قائل می شوند.

پرکاربرد ترین و معروف ترین پایگاه داده SQL Server است که متعلق به کمپانی مایکروسافت Microsoft می باشد. البته این پایگاه داده ابتدا توسط شرکت Sybase SQL Server طراحی و ارائه شد که بعدا توسط شرکت مایکروسافت جهت گسترش و رقابت خریداری شد. SQL مخفف Structerd Query Language می باشد و یکی از محبوبترین و پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی می باشد.

مشکلات عمده در از دست دادن اطلاعات SQL Server:

  1. فایل‌های دیتابیس (MDF) دارای خطا (خراب)
  2. فایل های دیتابیس (LDF) دارای خطا (خراب)
  3. اطلاعات حذف شده یا کاهش یافته، شامل (جداول،ردیف،سوابق و…)
  4. خطای I/O در SQL Server
  5. دیتابیس داده های SQL در حالت مشکوک به خرابی
  6. فایل پشتیبان SQL  دارای خطا باشد.

ریکاوری و بازیابی اطلاعات اصلی ترین بانک های اطلاعاتی از قبیل:

۱- ریکاوری و بازیابی اطلاعات داده های SHARE POINT
۲- ریکاوری و بازیابی اطلاعات داده های تمامی برنامه های OFFICE
۳- ریکاوری و بازیابی اطلاعات داده های MSSQL SERVER
۴- ریکاوری و بازیابی اطلاعات داده های EXCHANGE SERVER

۵- امکان بازیابی انواع دیتابیسهای خراب از نسخه های مختلف sql server 2000 تا 2017
۶- امکان بازیابی انواع تریگرها، رولها، فانکشنها، جداول، پروسیجرهای ذخیره شده و…
امکان بررسی و اسکن دیتابیسهای اولیه و ثانویه در کنار هم (MDF و LDF به صورت همزمان)|امکان اکسپورت مستقیم دیتایبسهای تعمیر شده به نرم افزار SQL Server
امکان ذخیره سازی اسکیما و یا اسکیما و اطلاعات با هم
پشتیبانی از دیتاتایپ های مختلف از جمله xml اسکی و یونیکد

ویروس‌های باجگیر مانند پتیا، کریپتو لاکر و غیره و تمامی باج‌افزارها از دستکاری در سخت‌افزار و یا نرم‌افزار و فایل‌ها به‌منظور درخواست باج برای تولیدکنندگان‌شان استفاده می‌کنند و از طرق مختلف مثل دریافت از طریق بیت‌کوین یا سایر روش‌های دریافت ارز دیجیتال و پول به باج خواسته شده، می‌رسند.

مشکلات دیتابیس

از عمده مشکلاتی که ممکن است برای دیتابیس به‌وجود آید ارتباط برقرار نشدن بین نرم‌افزار مربوطه و پایگاه داده است که این خود دارای چندین دلیل است. به دلیل اینکه دیتابیس‌ها بر پایه‌ی سیستم‌عامل فعال می‌شوند و از آن جا که هر مشکلی که برای سیستم کامپیوتر شما، هاردتان و یا سرورتان پیش آید می‌تواند تاثیر مستقیم بر دیتابیس داده باشد، بنابراین می‌تواند در معرض تهدید زیادی از لحاظ خرابی دیتا داشته باشد.

امروزه از دست رفتن اطلاعات در ادارات و شرکت‌ها و حتی سیستم‌های خانگی می‌تواند خسارات مالی فراوانی داشته باشد، با این حال از بین رفتن اطلاعات و از دست دادن آن‌ها امری اجتناب‌ناپذیر و ویران‌گر است که معمولا شرکت‌ها و افراد با آن روبه‌رو می‌شوند.

از این رو توصیه می‌کنیم که برای بکاپ‌گیری از دیتابیس خود که نقطه‌ی حیاتی برخی از سازمان‌ها است، حتما راهکار داشته باشید. (پیشنهاد ما استفاده از نرم‌افزار های Veeam و Acronis است که در صورت نیاز می‌توانید از متخصصان مدیر پایگاه داده راهنمایی بگیرید)

پیشگیری برای ازدست دادن اطلاعات

چگونه از دست دادن داده ها و اطلاعات مهم فردی یا سازمانی خود جلوگیری کنیم؟

از دست دادن اطلاعات یکی از مفاهیم نادرست صنعت ما است. اطلاعات بسیار کمی در مورد از دست دادن اطلاعات منتشر شده است و اطلاعاتی که در حال حاضر وجود دارند متناقض هستند. کاربران با توجه به اطلاعات ترکیبی که دریافت می کنند به سختی می توانند وضعیت اطلاعات از دست رفته خود را بررسی کنند و تصمیمات درستی برای بازیابی اطلاعات از دست رفته خود بگیرند.

درک از دست دادن اطلاعات

اکثر اطلاعات از دست رفته به‌طور کلی از دست نرفته است، تنها برای کاربر غیر قابل دسترس شده است. خیلی ساده صدها هزار گیگابایت (GB) اطلاعات از بین رفته‌اند، زیرا کاربران از گزینه‌های خود ، آگاهی ندارند و امید برای بازیابی اطلاعات را از دست داده‌اند. ممکن است اطلاعات برای شما غیر قابل دسترس باشند، اما تجربیات ما نشان می‌دهد که تقریبا ۹۵٪ از تمام داده‌های غیرقابل دسترس را می‌توان بازیابی کرد.

اگر درایو قبل از استفاده از سرویس‌های تجاری مورد استفاده قرار گیرد این عدد به ۱۰۰٪ نزدیک می‌شود. کارشناسان بازیابی اطلاعات ما، طی سال‌ها تحقیق و توسعه و با استفاده از تکنیک‌های اختصاصی و ابزارهای توسعه‌یافته توانایی بازیابی اطلاعات شما را دارند.

یک هارد دیسک اطلاعات را چگونه ذخیره می کند؟

هارد دیسک ها اطلاعات را روی یک یا چند پلاتر ذخیره می کنند. این پلاترها با سرعت ۳۶۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دور در دقیقه حرکت می‌کنند و شارژهای مغناطیسی را حفظ می‌کنند. یک هد خواندن/ نوشتن به یک بازوی محرک که در واقع در هوا شناور است، متصل است که ۱ تا ۲ میکرو اینچ بالای سطح پلاترها است. اطلاعات از طریق این هد و از طریق اتصالات الکترونیکی جریان می‌یابد. هر نیرویی که این فرآیند را تغییر می‌دهد ممکن است باعث از دست دادن اطلاعات شود.

بیشتر اطلاعات در فضاهای کوچک ذخیره می‌شود. پنجاه سال پیش هارد دیسک‌ها ۴۰ مگابایت (MB) اطلاعات را ذخیره می‌کردند. هارد دیسک امروزه تا ۸۰ گیگابایت در سطح کوچکتر از دیسک‌های یک دهه پیش ذخیره می‌شود. افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی شدت از دست رفتن اطلاعات را تقویت می‌کند، به‌طوریکه اطلاعات در مناطق کوچک و متراکم ذخیره می‌شوند و دقت مکانیکی مهم می‌شود.

به‌عنوان بخشی از این تکنولوژی پیشرفته، تحمل درایو (فاصله بین هد خواندن / نوشتن و پلاتری که اطلاعات ذخیره شده است) به‌طور پیوسته کاهش می‌یابد. ضربه کم قدرت و یا آلودگی وارد شده را افزایش می‌دهد که باعث می‌شود هد با پلاتر برخورد کند و موجب خرابی هد می‌شود. در برخی موارد اطلاعاتی که در ناحیه‌ی لمس شده توسط هد هستند ممکن است به طور دائم نابود شوند. تحمل درایوهای فعلی ۱ تا ۲ میکرو اینچ است. در مقایسه یک ذره گرد و غبار ۴ تا ۸ میکرو اینچ و موی انسان ۱۰ میکرو اینچ است. آلاینده‌هایی با این اندازه می‌تواند باعث آسیب جدی به اطلاعات شود.

پشتیبان گیری از اطلاعات

شیوه‌ها و فناوری پشتیبان‌گیری به‌اندازه‌ی کافی از اطلاعات محافظت نمی‌کنند. اکثر کاربران کامپیوتر در صورت از دست دادن اطلاعات به تکنولوژی‌های پشتیبان‌گیری و افزونگی ذخیره‌سازی متکی هستند. بسیاری از کاربران روی بارگیری استراتژی‌های ذخیره‌سازی و بکاپ‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند. با این حال خیلی خوش‌شانس نیستند. بسیاری از مشتریان ما از اطلاعات شان بکاپ می‌گیرند و در لحظه‌ای که آن‌ها نیاز به بازیابی اطلاعات‌شان دارند، تنها بکاپ‌های بی‌فایده را پیدا می‌کنند. این سیستم‌ها برای ترکیب فناوری و دخالت انسانی موفق طراحی شده است. به عنوان مثال سیستم‌های بکاپ‌گیری فرض می‌کنند که سخت‌افزار در حال کار است. آن‌ها فرض می‌کنند که کاربر زمان و تخصص فنی لازم را برای بکاپ‌گیری دارند. آن‌ها همپنین فرض می‌کنند که نوار پشتیبان در حال کار هستند و نرم‌افزار بکاپ خراب نیست. در حقیقت، سخت‌افزار می‌تواند خراب شود. نرم‌افزارها همیشه به‌درستی کار نمی‌کنند. نرم‌افزار بکاپ می‌تواند خراب شود. کاربران به‌طور تصادفی از اطلاعات خراب یا نادرست پشتیبان تهیه می‌کنند. نسخه‌ی پشتیبان مصون از خطا نیست و نباید بر آن تکیه کرد!

نرم افزار آنتی ویروس

شما باید یک نرم‌افزار آنتی‌ویروس نصب شده بر روی کامپیوتر خود داشته باشید. ویروس‌هایی که کامپیوتر شما را آلوده می‌کنند، فایل‌های شما را خراب می‌کنند و تقریبا غیر قابل دسترس می‌کنند. این مهم است که یک برنامه آنتی ویروس معتبر نصب شود وبه طور مرتب بروزرسانی شود. شما همچنین باید مطمئن شوید که این برنامه آنتی ویروس به طور منظم کامپیوتر شما را اسکن می‌کند و هر گونه فایل و برنامه‌های مخرب را بر روی کامپیوتر شما را پیدا می‌کند.

دلایل از دست رفتن اطلاعات پایگاه داده

دلایل مختلفی برای از دست دادن اطلاعات در هارد دیسک وجود دارد که موارد زیر تنها چند مورد از آن‌ها است

خطای انسانی

برای پیدا کردن بزرگترین مقصر از دست دادن اطلاعات، ما تنها باید به آینه نگاه کنیم. هر روزه کاربران به طور تصادفی اسناد، پرونده‌ها و فایل‌های پایگاه داده مهم را حذف می‌کنند. گاهی اوقات این خطا به همان اندازه ساده است که گزینه File> Save یا، گزینه File> Save As را انتخاب کنید.

گاهی اوقات، کاربران ممکن است از اطلاعات حیاتی هارد دیسک نسخه پشتیبان تهیه نکنند. یک کاربر می‌تواند یک فایل را حذف کند و سپس سطل زباله را قبل از موعد خالی می‌کند. زمانی که فایل‌ها بر اثر یک خطای انسانی حذف می‌شود بازیابی اطلاعات هارد دیسک آسان است. مرکز ایران هارد می‌تواند به شما در بازیابی فایل‌های از دست رفته کمک کند (البته تا زمانی که داده‌های شما خراب و یا اوررایت نشده باشد)

ویروس‌ها

ویروس‌های نرم‌افزاری بدترین عامل خرابی اطلاعات هارد دیسک هستند. ویروس‌هایی مانند W۳۲. Klez و W۳۲. MyLife می‌توانند بسیاری از فایل‌ها ی شما را روی هارد دیسک اوررایت و یا حذف کنند. بدتر اینکه، اگر این بدافزار به درستی از سیستم شما حذف نشود، این ویروس‌ها می‌توانند خود را به فایل‌های کامپیوتر شما بچسپانند و هنگام باز کردن فایل آلوده دوباره اجرا شوند.

آسیب‌دیدگی یا خرابی کلاستر (خوشه)

کلاستر های هارد دیسک می توانند به دلایل مختلف آسیب ببینند. عدم خاموش کردن درست کامپیوتر ، یکی از دلایل خرابی یا آسیب دیدگی کلاستر است. دلیل دیگر خرابی کلاستر، هنگ ها یا کرش های سیستم هنگام نوشتن اطلاعات در دیسک است.

آسیب فیزیکی

گاهی اوقات از دست دادن اطلاعات به این دلیل اتفاق می‌افتد که هارد دیسک به طور فیزیکی آسیب دیده است. خرابی هد یا خراشیده شدن سطح دیسک یا میدان مغناطیسی موجب از دست دادن اطلاعات در هارد دیسک شود. بخش هایی از هارد دیسک شما می‌تواند توسط ضربه، میدان مغناطیسی یا آلودگی هایی مانند خاکستر سیگار آسیب ببیند. یک سکتور آسیب دیده بر روی هارد دیسک می‌تواند منجر به مشکلات کامپیوتری متعددی کامپیوتر و دردسر بازیابی اطلاعات هارد دیسک شود. با این حال برای بررسی آسیب فیزیکی Scandisk ویندوز قادر به اسکن سطوح است. اگر Scandisk یک بخش آسیب دیده را پیدا کند، آن ناحیه را غیر قابل استفاده می‌کند و این منطقه را «قرنطینه» می‌کند به طوری که هیچ مشکلی در آینده ایجاد نخواهد شد.

فایل‌های از دست رفته می‌تواند منجر به از دست دادن کسب و کار، هدر رفتن وقت و هزینه و یا اضطراب شخصی شود. آیا واقعا می‌خواهید به یک برنامه برای حل این مشکل اعتماد کنید؟ بعید نیست که استفاده از ابزارهای کمکی برای بازیابی اطلاعات کار را بدتر نکند. از دست دادن اطلاعات خود یک مشکل است، شما با اجازه دادن به برنامه هایی که نرخ موفقیتشان کم است و بر روی هارد دیسک اجرا می‌شوند کار را بدتر نکنید. هنگامی که نیاز به بازیابی اطلاعات از دست رفته دارید، با یک فرد حرفه‌ای باتجربه و مستعد در این صنعت مشورت کنید و یا اینکه آن را به او بسپارید. همین امروز با کانون بازیابی اطلاعات ایران هارد تماس بگیرید و یکی از افراد متخصص ما با شما کار خواهد کرد تا بهترین گزینه‌ها را تعیین کنید و برنامه‌ای را برای بازگرداندن فایل‌های خود توسعه دهید.

تماس با ما

ما دوست داریم هر زمان از شما بشنویم

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است
چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

    تصویر عالی